Lutnik – co ciekawego może zaproponować dla Twojej gitary?

guitar-586161_960_720

Poprawa funkcji gry za pomocą istniejących części jest jednym z ważnych zadań wykonywanych przez wyszkolonych lutników. Tego rodzaju usterki są zwykle spowodowane nieprawidłowym ustawieniem istniejących części, długotrwałym przechowywaniem i wpływem transportu na nowe instrumenty. Nowe gitary mają zwykle wyższe akcje, aby uniknąć brzęczenia strun na progach. Producenci stosują tego typu ustawienie ze względu na zmieniające się warunki w czasie transportu. Przy używaniu nowego instrumentu ze sklepu należy go dokładnie sprawdzić i wymagana jest podstawowa konfiguracja. Wszystkie instrumenty zakupione prosto od lutnika są już optymalnie dostosowane.

Wielokrotnie klienci są zawiedzeni zakupem nowego instrumentu. Zwykle podstawowe ustawienie gitary nie obejmuje dużej akcji, więc gra jest trudna i wymaga dużego wysiłku. Można temu zapobiec poprzez:

  • odpowiednią regulację nowego przyrządu,
  • nauczenie użytkownika podstawowych czynności technicznych związanych z konserwacją przyrządu.

 

Na przykład: zmiana strun wydaje się być operacją łatwą do opanowania przez wszystkich. Jednak niewłaściwe podejście może mieć zły wpływ na tonację i stabilność brzmienia instrumentu. W większości przypadków wymagana jest niewielka regulacja oktaw. Przy zmianie strun o różnym rozstawie konieczne jest ustawienie całego gryfu. Niejeden lutnik może zaproponowac zupełnie nowy sposób zmiany strun, który zapewnia bogate i stabilne brzmienie. W przeciwnym razie ta grupa usterek obejmuje również niemożność potwierdzenia części, które mają tendencję do przemieszczania się lub poluzowywania, takich jak mostki tremolo, przetworniki. Aby naprawić ten stan, wyrównuj się moc przetwornika, wymienia się śruby, osłony picków i tak dalej. Zwykle tego rodzaju problemy pojawiają się w tańszych gitarach z powodu złej jakości części.

Instalowanie nowych części lub wymiana istniejących części na nowe

Awaria to nie jedyny powód zmiany części gitary. Dzięki starannie dobranym, nowym jakościowo częściom lutnik może znacznie poprawić charakterystykę brzmienia instrumentu. Często wymienia przetworniki, komponenty elektroniczne, głowice maszyn, nakrętki i mostki. W tym miejscu chcielibyśmy zwrócić uwagę na dwa rodzaje operacji, które można wykonać: prostą wymianę w istniejących całościach, podbierakach, podnośnikach itp. Oraz bardziej wymagające procedury z wierceniem nowych otworów pod podbieraki lub inne elementy. Te ostatnie są droższe, a także wymagają więcej czasu.

Najczęstszą interwencją jest wymiana progów. Kiedy progi są zużyte i nie możemy ich już ulepszać szlifowaniem i wyrównywaniem, musimy je wymienić na nowe. Operacja wymaga od 5 do 7 dni pracy, dla progów ze stali nierdzewnej w sumie 10 dni. Oczywiście lutnik może je zmienić w ciągu jednego dnia, ale w tym przypadku nie możemy zagwarantować jakości postępowania, ponieważ pomijany jest okres spoczynku, który zapobiega naprężeniom w elementach drewnianych. W zależności od konstrukcji gryfu identyfikuje się różne podejścia do wymiany progu.