Barbakan należał do krakowskich fortyfikacji i służył obronie miasta. Jest to budynek w kształcie niepełnego koła, a jego wewnętrzna średnica wynosi trochę ponad 24 metry. Grubość murów sięga 3 metrów. Barbakan pochodzi z czasów gotyckich. Zdobi go siedem wieżyczek. Dawniej był połączony z Bramą Floriańską, obecnie jego znaczenie militarne znacznie zmalało i służy tylko do zwiedzania.
Jako odpowiedź na zagrożenie.
Właśnie tak powstał Barbakan – jako odpowiedź na zagrożenie ze strony Tatarów, Turków i innych chętnych na majątek krakowskich mieszczan. Ówczesny król – Jan Olbracht nie szczędził pieniędzy na budowę. Było to w czasach, kiedy wiek XV dobiegał końca. To niezwykły budynek. Jego ściany stawiano wyjątkowo solidnie, z ogromną znajomością sztuki budowlanej i odpornością na ogień artyleryjski. Dawno temu otaczała go półkolista fosa o szerokości 26 metrów i głębokości 6 metrów. W tamtych czasach był trudny do zdobycia, tym bardziej, że nie był jedyną fortyfikacją Krakowa. Trzeba przyznać, że taka fosa wyglądała imponująco i zapewne też odstraszająco dla potencjalnych najeźdźców tamtych czasów.
Z czasem fosa została zasypana.
Było to spowodowane rozbudową miasta. Barbakan składał się z czterech kondygnacji strzelnic, które rozmieszczono w układ szachownicy. Świetnie nadawały się do używania ręcznej broni palnej w czasie najazdu obcych wojsk. Przedpole było gęsto pokryte ogniem ze strzelnic. I o to chodziło, aby najeźdźcy nie było łatwo dobrać się do zasobów Krakowa. Barbakan jest położony przy tzw. Drodze Królewskiej, obejmującej kolegiatę św. Floriana, Bramę Floriańską, ulicę Floriańską, Rynek Główny, Grodzką, Senacką, Kanoniczą, aż na Wawel. Była to droga, którą podążały kondukty pogrzebowe monarchów, oraz kondukty koronacyjne. Przez Barbakan wjeżdżali bohaterowie wojenni, którym wiwatowali mieszczanie krakowscy. Barbakan nosił miano Bramy Chwały. Jeśli jakiś monarcha uroczyście wkraczał do Krakowa przez tę bramę, automatycznie przejmował władzę w mieście.
Kiedy pod koniec XVI wieku o polską koronę chciał zawalczyć jeden z arcyksiążąt Habsburskich, Barbakan dał mu do wiwatu i książę był zmuszony odstąpić od Krakowa. Barbakan zdał wtedy egzamin ze swojej przydatności. W czasie potopu szwedzkiego, także nie udałoby się go zdobyć, jednak brak amunicji i głód zmusił broniących do kapitulacji.
Likwidacja Barbakanu.
W połowie XIX wieku (a więc w czasie zaborów) cesarz Franciszek II nakazał całkowite zburzenie krakowskich fortyfikacji, oczywiście wraz z Barbakanem. Tego ostatniego uratowały słynne słowa Feliksa Radwańskiego, dotyczące podwiewania spódnic kobietom, jeśli braknie Barbakanu. I tak został uratowany, wraz z Bramą Floriańską i częścią murów obronnych. Od tej pory stał się zabytkiem sztuki i fortyfikacji, przy Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.
Adres:30-547 Kraków, ul. Basztowa
Telefon: 12 422 98 77
Godziny otwarcia:
sezon letni (kwiecień – październik)
poniedziałek – niedziela 10.30-18.00
oddział nieczynny w drugi poniedziałek miesiąca
sezon zimowy (listopad – marzec)
oddział nieczynny
Ceny biletów na wystawę:
W Barbakanie i na Murach Obronnych obowiązuje wspólny bilet wstępu.
Bilety można nabyć w kasie oddziału lub w Centrum Obsługi Zwiedzających, Sukiennice, Rynek Główny 1
Rezerwacja usługi przewodnickiej (oprowadzanie) na stronie www.mhk.pl