Awaria w trasie? Sprawdź kiedy potrzebne Ci holowanie

holowanie-w-trasie

Każdemu kierowcy chociaż raz w życiu zdarzy się awaria lub wypadek na drodze. Wiele osób nie wie co wtedy robić. Dowiedz się w jakich sytuacjach próbować naprawy na własną rękę, a kiedy pomoc drogowa jest niezbędna.

Awaria na drodze – pierwsze kroki

Awaria samochodu jest sytuacją, której żaden kierowca nie może przewidzieć i najczęściej wiąże się z koniecznością odholowania pojazdu do mechanika. Co zrobić, gdy nasz samochód jest niezdolny do dalszej jazdy, bądź zaświeciły się kontrolki, których nie znamy? Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić co jest przyczyną usterki i czy jesteśmy w stanie samemu rozwiązać ten problem. Jeśli nie mamy wystarczającej wiedzy i umiejętności, by ocenić co się stało potrzebna będzie pomoc specjalisty. Jeśli to tylko możliwe warto postawić samochód w miejscu, w którym nie będzie utrudniał ruchu innym pojazdom. Na początku warto spróbować samemu określić przyczynę awarii. Jeśli złapaliśmy przysłowiowego “kapcia” możemy sami spróbować wymienić koło. Pamiętajmy, że wymaga to jednak pewnej tężyzny fizycznej i doświadczenia. Czasem lepiej poprosić kogoś o pomoc. Podobnie jest w przypadku poważniejszych usterek, związanych na przykład z elektroniką, których nie jesteśmy w stanie naprawić samodzielnie na miejscu. Wtedy zazwyczaj należy wezwać pomoc drogową. Przed zadzwonienie po lawetę należy pamiętać o  rozstawieniu trójkąta ostrzegawczego i włączeniu świateł awaryjnych. Bardzo ważne jest zachowanie maksymalnego bezpieczeństwa na drodze.

Nie pogarszaj sytuacji, wezwij pomoc drogową

Możemy spróbować naprawić awarię na własną rękę pod warunkiem, że wiemy jak poradzić sobie z tym problemem. Często kierowcy w nadmiarze emocji wykonują zbyt wiele nieprzemyślanych ruchów co może pogłębić usterki i finalnie doprowadzić do jeszcze gorszych skutków dla samochodu. Bardzo ważne jest, by wozić w schowku instrukcję obsługi pojazdu i w pierwszej kolejności tam szukać rozwiązania jak poradzić sobie z zaistniałą usterką. Jeśli jednak nie wiemy jaki jest powód awarii, bądź samemu nie potrafimy rozwiązać problemu, pozostaje nam wezwanie pomocy drogowej. W przypadku, gdy posiadamy nowoczesny samochód sprawa jest znacznie łatwiejsza. Współczesne auta wyposażone są w funkcję automatycznego reagowania na zdarzenia drogowe. Wciskając odpowiedni przycisk łączymy się z doradcą, który za pomocą sygnału GPS zlokalizuje nasz samochód i podejmie stosowne działania w celu rozwiązania problemu. Jeśli nie posiadamy takiej opcji w naszym pojeździe należy w pierwszej kolejności sprawdzić czy w pobliżu nie znajduje się laweta, która mogłaby nas zaholować, wtedy moglibyśmy zaoszczędzić na kosztach dojazdu. Jeśli takiego samochodu nie ma w pobliżu, wówczas pozostaje nam wezwanie pomocy drogowej.

Nie martw się kosztami – zadbaj o dobre ubezpieczenie

Przed tym należy jednak skontaktować się z ubezpieczycielem i sprawdzić czy w ramach ubezpieczenia przysługuje nam darmowe holowanie. Główną zaletą usługi tego typu jest zapewnienie pomocy technicznej w przypadku awarii, usterek i innych losowych sytuacji na drodze. Podczas rozmowy telefonicznej należy dokładnie ustalić na jakich zasadach obowiązuje holowanie w ramach ubezpieczenia i czy istnieją dodatkowe opłaty z tym związane. Jeśli nie posiadamy darmowego holowania w ramach ubezpieczenia pozostaje nam wezwanie pomocy na własny koszt. Zawsze warto szukać lawety w dobrej cenie, która świadczy swoje usługi bezproblemowo.

Jeżeli mieszkasz nma terenie małopolski, bądź Krakowa i masz problem z samochodem, warto zapamiętać zapisać numer telefonu 500 303 303 badź adres strony http://pomoc-drogowa-krakow.pl/ – jesteśmy do waszej dyspozycji 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę!