Zawód komornika nie cieszy się w społeczeństwie zbyt dobrymi opiniami, jednak na przedstawicieli tego zawodu jest coraz większe zapotrzebowanie. Choć z perspektywy dłużnika komornik jest najmniej mile widzianą osobą, dla wierzyciela może być jedynym sposobem na odzyskanie zaległości, czasem mocno przeterminowanych.
Aby zostać komornikiem, konieczne jest ukończenie odpowiedniego kształcenia. Przede wszystkim, potrzebne są studia prawnicze, czyli kształcenie magisterskie na kierunku prawo, które trwa pięć lat. Konieczne jest również przebycie aplikacji komorniczej, która trwa dwa lata. W tym czasie aplikant komorniczy zapoznaje się ze specyfiką działalności komornika, ma okazję do poznania jego pracy od podszewki, wykonuje również sporo czynności i przygotowuje się do samodzielnej pracy w przyszłości. Zawód komornika jest bowiem jednym z tych, które najlepiej poznaje się od środka, mogąc wykonywać poszczególne czynności.
Kto może być komornikiem?
Właściwe wykształcenie jest bardzo ważne z perspektywy pracy komornika, ale nie wystarczy, aby być dobrym komornikiem i radzić sobie bezproblemowo w tym zawodzie. Komornik powinien być również osobą o odpowiednich cechach osobowości i charakteru. Bardzo ważny jest spokój i opanowanie, umiejętność trzymania emocji na wodzy, skrupulatność i dokładność w działaniu. Dobry komornik musi mieć umiejętności negocjacyjne i komunikacyjne, powinien bez problemu porozumieć się z dłużnikiem. Musi również być odporny na stres, przemęczenie, sytuacje konfliktowe, a także nieprzewidziane zdarzenia. Warto więc mieć świadomość, że nie każdy nadaje się do bycia komornikiem. Jeśli ktoś nie ma odpowiednich predyspozycji, lepiej żeby pomyślał o innej aplikacji, nie komorniczej. Komornik Sądowy to praca, która bardzo szybko może wyeksploatować i wypalić. Tym bardziej trzeba dobrze przemyśleć, czy jest to zawód dla nas.
Jak pracuje komornik sądowy?
Praca komornika może się kojarzyć z wygodną, lekka i przyjemną praca biurową. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości nie jest tak różowo. Komornik owszem, pracuje sporo w kancelarii, ale również musi zajmować się wizytami terenowymi u dłużników. Nie zawsze są to wizyty w pobliżu kancelarii. Zdarza się, że trzeba wybrać się nieco dalej do mniejszych miejscowości czy wsi na spotkania z dłużnikami. A takie spotkania są konieczne w sytuacji, gdy zajmowanie konta czy wynagrodzenia niewiele daje. Komornik musi wybrać się do miejsca zamieszkania dłużnika w celu ustalenia jego majątku, a następnie zajęcia tych składników majątku, które przedstawiają sobą jakąś wartość i można je zlicytować, aby uzyskać środki na spłatę należności. Licytacje komornicze nie są mile widziane przez dłużników i wiele osób robi wszystko, aby ich uniknąć. Najlepszym rozwiązaniem będzie w takim wypadku próba dogadania się z komornikiem czy spłaty zadłużenia na raty. W ten sposób dług będzie się zmniejszał, a komornik, który zobaczy, że zaległość jest spłacana, odstąpi od dalszych czynności i zajmowania majątku.
Polecamy:
– Lampa do salonu – jak wybrać?