Maski antysmogowe – czy mieszkańcy Krakowa ich chętnie używają?

face-mask-4986596_640

Kraków jest jednym z polskich miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy dawnej stolicy Polski obawiają się o swoje zdrowie. W sezonie zimowym na ulicach można spotkać wiele osób, które mają na sobie maski antysmogowe. Pozwalają one choć w niewielkim stopniu ograniczyć wdychanie zanieczyszczonego powietrza.

Maski antysmogowe są wykonane w zupełnie innej technologii niż chociażby zwykłe maseczki budowlane. Ich celem jest przede wszystkim zmniejszyć ilość niebezpiecznych substancji, które dostają się do naszych płuc. Sprawdzona maska n99 to dobra ochrona przed kiepskim powietrzem, a jednocześnie pewność dla jej użytkownika, że w czasie oddychania nie wprowadza do swoich płuc nic szkodliwego.

Maski nosimy coraz chętniej

Maski antysmogowe mieszkańcy Krakowa i innych zanieczyszczonych miast noszą coraz chętniej, jednak ich popularność jest daleka od tej, którą widzimy w najbardziej zanieczyszczonych miastach na świecie. W wielu miastach na zachodzie czy w dalekiej Azji noszenie maseczek jest na porządku dziennym. W Polsce natomiast nadal spotykane są rzadko. Zakładają je w szczególności osoby młode, które są świadome zagrożenia, jakie niesie ze sobą oddychanie kiepskim powietrzem, a także regularnie śledzą wszelkie komunikaty dotyczące zanieczyszczenia powietrza. Noszenie masek jest też w pewnych kręgach modne, a także bywa manifestem przeciwko aktualnej polityce dotyczącej ochrony środowiska i ograniczenia emisji spalin do atmosfery. Niestety, maski to jedyne, co możemy zrobić, aby choć odrobine zmniejszyć przyswajanie kiepskich, niezdrowych substancji. Smog nad dużymi miastami w sezonie zwłaszcza zimowym jest z roku na rok coraz większy. Okazuje się też, że największym wrogiem czystego powietrza nie jest ruch samochodowy, a sezon grzewczy i palenie w piecach niedozwolonych materiałów.

Wybór odpowiedniej maski

Jeśli chcemy chronić nasze płuca w powietrzu zanieczyszczonym smogiem, warto zawsze mieć pod ręką dobrą, sprawdzoną i solidnie wykonaną maseczkę. Zastanawiając się, jak wybrać maskę antysmogową, warto na początku zdobyć nieco wiedzy na temat rodzajów masek oraz umieszczonych w nich filtrów. Dobra maska musi być solidnie wykonana, być w stu procentach bezpieczna dla użytkownika, a także posiadać wszystkie niezbędne atesty i certyfikaty. Pamiętajmy, że jedynie profesjonalne maski wykonane z odpowiednich materiałów są w stanie właściwie chronić nas przed smogiem. Szycie maseczek na własną rękę nie jest do końca sprawdzonym pomysłem. Maseczki wykonane z nieodpowiednich materiałów nie będą nas chroniły przed smogiem, a mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Warto więc inwestować w specjalistyczne maseczki, gdyż z pewnością jest to inwestycja w nasze zdrowie i dobre samopoczucie nie tylko aktualne, ale również w przyszłości.