Agencje pracy tymczasowej – sprawdzamy ich skuteczność w Krakowie.

pexels-photo-1081228

W Polsce systematycznie przybywa na rynku agencji pracy tymczasowej. Z roku na rok rośnie też ilość pracowników przez nie zatrudniających i widać, że całkiem dobrze sobie radzą na rynku pracy. Na czym dokładnie polega ich zadanie? Czy są skuteczne w swoich działaniach? Sprawdzamy na przykładzie Krakowa!

Czym zajmują się agencje pracy tymczasowej

Agencje pracy tymczasowej pełnią funkcję pośrednika pomiędzy pracodawcami a osobami szukającymi zatrudnienia. Pracownicy korzystający z pośrednictwa agencji są zatrudniani na podstawie umowy na czas określony, umowy zlecenia lub umowy o dzieło. Zadaniem agencji jest wyszukanie pracownika, a następnie oddelegowanie do pracodawcy w celu wykonania konkretnych zadań, projektów lub obowiązków. Pracę tymczasową bardzo chętnie podejmują nie tylko obywatele naszego kraju, ale również pracownicy z Ukrainy, którzy mają trudności ze znalezieniem stałego zatrudnienia. Jednak warto pamiętać, że w jednej firmie praca tymczasowa nie może być wykonywana dłużej niż przez 18 miesięcy w ciągu 3 lat.

Po co tworzone są agencje?

Agencje pracy tymczasowej tworzone są po to, by zmobilizować osoby mające problem ze znalezieniem stałego zatrudnienia do jakiejkolwiek aktywności. Niestety wiele osób z braku odpowiednich kwalifikacji nie jest w stanie znaleźć pracy na etat, wówczas jedynym rozwiązaniem może okazać się praca tymczasowa. W jej znalezieniu pomóc może urząd pracy lub właśnie agencja pracy tymczasowej.

Czy agencje pracy tymczasowej są skuteczne w Krakowie?

Kiedyś, gdy bezrobotny szukał pracy, szedł bezpośrednio do urzędu pracy. Dziś ten trend się zmienił i jak się okazuje, agencje pracy tymczasowej są równie skuteczne, jak urzędy pracy. Słowa te potwierdzają także statystyki, z których wywnioskować można, że agencje w Krakowie doprowadziły do zatrudnienia kilku tysięcy osób poszukujących pracy. Takie dane robią wrażenie, ponieważ ewidentnie widać, że właśnie tego typu instytucji potrzeba nam nie tylko w Krakowie, lecz również w innych miastach. Oczywiście pod względem liczby agencji pracy tymczasowej prym wiodą przede wszystkim duże aglomeracje, w ich czołówce znajduje się właśnie Kraków, Warszawa, Wrocław czy Trójmiasto. W praktyce tak duża ilość agencji oznacza, że bezrobotni mają większą szansę na znalezienie zatrudnienia. Co ciekawe, bardzo często agencje pracy tymczasowej oferują zatrudnienie nie tylko w obrębie Krakowa, ale również na terenach całego kraju i poza jego granicami. Jak wiadomo, praca za granicą wiążę się też z wyższymi zarobkami, a w najlepszych przypadkach może doprowadzić do zdobycia stałego etatu.

Czy więc agencje pracy tymczasowej sprawdzają się w swoich działaniach? Jak dla nas nawet lepiej niż oczekuje tego rynek. Pomagają znaleźć zatrudnienie potrzebującym, zrzeszają pracodawców z Krakowa oraz całego kraju. Co więcej, pracodawcy chętniej korzystają z usług agencji pracy tymczasowej niż z urzędów pracy, więc to zapewnia dostęp do bardzo wielu ofert pracy z różnych dziedzin i branż.