Adwokat i radca prawny – czym różnią się te zawody?

judge-4199434_640

Gdy mamy jakikolwiek problem prawny, często szukamy pomocy u prawnika. Warto jednak wiedzieć, że do wyboru mamy między innymi adwokatów i radców prawnych. Choć te zawody łączy całkiem sporo, są też między nimi różnice. W ostatnich latach można jednak zauważyć duże zbliżenie pomiędzy jednym a drugim zawodem. Być może w najbliższej przyszłości różnic między tymi zawodami nie będzie wcale, gdyż zostaną ujednolicone.

Zarówno adwokaci, jak i radcowie prawni zajmują się świadczeniem pomocy prawnej. Zawód adwokata i radcy prawnego regulują odrębne przepisy dotyczące ich działalności. Do niedawna radcowie prawni nie mogli występować w imieniu swoich klientów przed sądami w sprawach karnych i karnoskarbowych, jednak od kilku lat przepisy się zmieniły i pod tym względem radcowie mają takie same uprawnienia jak adwokaci. Różnica polega także na formie prowadzenia działalności. Radcowie prawni mogą być zatrudniani w firmach na podstawie umowy o pracę. Adwokaci mogą natomiast wykonywać swoją działalność w drodze indywidualnej działalności gospodarczej lub jako wspólnicy spółek. Firmy nie mogą więc ich zatrudniać na etatach. Z perspektywy przeciętnego klienta różnica między tymi dwoma zawodami nie jest jednak znacząca.

Jak szukać dobrego prawnika?

Jeśli potrzebujemy prawnika do napisania pisma, porady prawnej czy reprezentacji w sądzie, nie robi więc nam większej różnicy, czy zgłosimy się z tym do radcy prawnego, czy do adwokata. O wiele ważniejsze jest znalezienie specjalisty, który ma doświadczenie w konkretnej dziedzinie i jest w stanie zapewnić obsługę na wysokim poziomie. W poszukiwaniu dobrego prawnika warto brać pod uwagę renomę, prestiż danej kancelarii, a także opinie na temat kancelarii wśród klientów, którzy już korzystali z jej usług. Zdanie zadowolonych klientów zawsze jest najbardziej miarodajne, jeśli poszukujemy specjalisty w dowolnej dziedzinie. Kancelaria Prawna Wodzisław Śląski to propozycja dla mieszkańców Wodzisławia i okolic, którzy poszukują sprawdzonych i rzetelnych usług prawnych. Znalezienie dobrej kancelarii to podstawa sukcesu i wygranej sprawy, bez względu na to, czego ona dotyczy.

A może kancelaria online?

W dzisiejszych czasach coraz większym zainteresowaniem cieszą się usługi online. To dobre rozwiązanie w wielu branżach. Firmom daje możliwość zwiększenia rynku zbytu. Klienci, którzy poszukują dobrych usług, nie są natomiast ograniczeni lokalizacją. Mogą korzystać z usług firm działających nawet na drugim końcu kraju. Porady prawne online to świetna opcja, jeśli zależy nam na czasie, a jednocześnie na wysokiej jakości usługach. Korzystając z porad online mamy możliwość wyboru firmy działającej niekoniecznie w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Zanim zdecydujemy się na porady w konkretnej kancelarii, dobrze jest sprawdzić co najmniej kilka różnych firm, zapoznać się z ich ofertą i cennikiem i na tej podstawie wybrać taką kancelarię, która będzie spełniała wszystkie nasze oczekiwania. Warto również pamiętać, aby kryterium ceny usług nie było najważniejsze w czasie wyboru. Owszem, cennik jest ważny, ale niekoniecznie należy korzystać z usług tej kancelarii, która będzie miała najniższe ceny. Jakość usług może być bowiem również dosyć niska i niezadowalająca.