Adwokat kościelny w Krakowie

adwokat-koscielny-w-krakowie

Jak znaleźć dobrego adwokata kościelnego w Krakowie? Gdzie udać się po poradę w związku z chęcią unieważnienia małżeństwa kościelnego? Jaki adwokat może reprezentować stronę przed sądem kościelnym w Krakowie? Też zadajesz sobie tego typu pytania? Na wszystkie z nich znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule.

Gdzie szukać porad przy unieważnieniu związku małżeńskiego w Krakowie?

Zanim złożysz skargę powodową (czyli pozew w procesie o nieważność małżeństwa kościelnego) przed właściwym sądem kościelnym, musisz znać podstawę prawną na którą będziesz powoływać się, a także wiedzieć jak ją odpowiednio uargumentować. Choć w dobie powszechnej dostępności do Internetu wydaje się to dość prostym zabiegiem (prawo kanoniczne precyzyjnie wskazuje przyczyny, które mogą prowadzić do unieważnienia małżeństwa), to w praktyce może to już wiązać się z wieloma trudnościami.

Dlatego przed tworzeniem takiej skargi, warto skorzystać z  profesjonalnych porad. Nie szukaj ich jednak na forach czy u prawników specjalizujących się w prawie cywilnym, a u doświadczonych adwokatów kościelnym. Pomocy możesz szukać na rynku lokalnym, ale także i poza nim. Prawo kanoniczne nie wprowadza ograniczeń terytorialnych gdzie powinna znajdować się siedziba kancelarii kanonicznej. Możesz więc zwrócić się o pomoc do prawnika kanonisty z Krakowa, ale także z Warszawy, Katowic, czy Tarnowa. Pytanie tylko po co? Naszym zdaniem znacznie lepiej jest korzystać z usług lokalnego adwokata kościelnego. Dzięki temu możliwe jest nie tylko osobiste spotkanie w siedzibie kancelarii kanonicznej, ale również zapewnienie pełnego wsparcie na każdym etapie procesu przed sądem kościelnym.

Kto może Cię reprezentować przed sądem kościelnym w Krakowie?

Dla osób, które zamieszkują obszar Archidiecezji Krakowskiej właściwym sądem jest sąd kościelny w Krakowie. To tam należy złożyć skargę powodową i to tam będą odbywać się przesłuchania stron i świadków oraz kolejne etapy rozprawy. Nie musisz jednak przechodzić tego procesu samodzielnie. Możesz zdać się na kompetencje prawnika kościelnego. Kto zatem może Cię reprezentować przed sądem kościelnym?

Tutaj prawo kanoniczne bardzo precyzyjnie reguluje tę kwestię. Musi to być osoba pełnoletnia, która tytułuje się magistrem prawa kanonicznego i licencjatem kościelnym (zgodnie z Konstytucją Apostolską Sapientia Christiana) oraz jest osobą wierzącą i o nienaruszonej sławie. Zdecydowanie nie może to być ani adwokat prawa cywilnego, ani żaden psycholog czy teolog. Zwróć na to uwagę, zwłaszcza jeśli pod frazą „adwokat kościelny Kraków” znajdziesz i tego typu ogłoszenia. Właściwe kompetencje okażą się bardzo cenne także przy tworzeniu skargi czy kompletowaniu dowodów. Tylko bowiem adwokat kościelny, znający prawo kanoniczne, będzie wiedział, jak konstruować wnioski oraz udzielać rzetelnych wskazówek.

Gdzie mogę umówić się z adwokatem kościelnym w Krakowie?

Dobry adwokat kościelny w Krakowie z pewnością prowadzi też swoją kancelarię na terenie miasta, gdzie bez problemu możesz umówić się na osobiste spotkanie. Jeśli jednak godziny pracy kancelarii kanonicznej kolidują np. z godzinami Twojej pracy, to możesz wybrać bardziej mobilne formy komunikacji, np. przez komunikatory czy telefon. To również dobre rozwiązanie, by nakreślić sytuację i sprecyzować własne oczekiwania. Adwokaci kanoniczni często także oferują spotkania w innych, również dyskretnych miejscach, tak by można było swobodnie prowadzić rozmowy poza kancelarią czy własnym domem. Nie musisz się więc obawiać, że jesteś ograniczony terytorialnie czy czasowo. Wystarczy, skontaktować się z adwokatem, by wybrać dogodny dla Ciebie czas i miejsce.

Jednym z powszechnie polecanych adwokatów kościelnych w Krakowie jest adwokat Magdalena Wojdała. Można skontaktować się z nią: