7 najlepszych atrakcji Małopolski — propozycje na rodzinny wypad i nie tylko!

2g5a0961

Małopolska to region niezwykle różnorodny, a co za tym idzie bogaty w mnóstwo atrakcji, które właśnie dzięki swojemu zróżnicowaniu, niewątpliwie zaspokoją szerokie grono osób odwiedzających te tereny. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem górskich wędrówek, żydowskiej kultury, twoim konikiem są średniowieczne zamki lub po prostu lubisz się dobrze zabawić i zjeść — Kraków i okolice mają to wszystko w zasięgu ręki! Co koniecznie trzeba zobaczyć, będąc w Małopolsce?

Bezapelacyjnie Kraków!

Do zobaczenia Krakowa, chyba nikogo specjalnie nie trzeba przekonywać. To miasto po prostu trzeba, a przede wszystkim warto zobaczyć. Magiczny i z reguły przepełniony gwarem rynek, klimatyczne wąskie uliczki, charakterystyczne wózki z obwarzankami, wspaniałe teatry, uliczni muzycy…Kraków to miasto, które niewątpliwie ma własny rytm, duszę. Jeśli jednak nie jesteście zwolennikami gwaru i chcecie zobaczyć pusty, klimatyczny rynek, najlepiej wybrać się tam wczesnym rankiem. Wtedy tylko panie kwiaciarki i gołębie tworzą swoją unikalną, nieporównywalną z niczym krzątaninę. W sezonie zimowym uroku rynkowi dodają również budki z przepysznym jedzeniem, pamiątkami oraz aromatycznym grzańcem galicyjskim.

Będąc w Krakowie, warto również wybrać się na Kazimierz, czyli tak zwaną żydowską dzielnicę Krakowa. Tutaj w wielu zakamarkach czas jakby się zatrzymał. Stare witryny sklepowe, przepiękne uliczki wyłożone “kocimi łbami”, herbaciarnie, żydowska muzyka i stare, żydowskie cmentarze. To tylko krótka lista tego, na Kazimierzu można zobaczyć. Oczywiście nie brakuje tam też pysznego jedzenia. Wracając jednak jeszcze na moment do żydowskich cmentarzy, szczególnie warto (naszym zdaniem) odwiedzić cmentarz Remuh. Dlaczego? Na terenie tego cmentarza znajduje się grób Cadyka. Według legendy, jeśli o północy na jego grobie położymy karteczkę z życzeniami i przyłożymy ją kamieniem, to nasze życzenie się spełni :). Swoją drogą warto wspomnieć, że w tradycji żydowskiej nie ma zwyczaju przynoszenia kwiatów na groby, znakiem pamięci bliskich jest położony na nagrobku kamień. Częstą praktyką jest też zostawianie na grobach karteczek z prośbami do Boga.

Jak widzicie Kraków to miasto niezwykle różnorodne i nie sposób opisać jego atrakcji w jednym artykule, a tym bardziej w jednym akapicie. Warto będąc w tym mieście popytać przewodników lub mieszkańców, co warto zobaczyć, a co nie zalicza się do znanych i oklepanych atrakcji. Na pewno z takiej odkrywczej podróży wrócimy bogatsi o wspomnienia i nowe doświadczenia. Oczywiście te wszystkie słynne atrakcje też trzeba zobaczyć, ale zachęcamy, aby nie ograniczać się tylko do tego, co powszechnie znane!

Bochnia — kolejny ważny punkt na mapie Małopolski

Bochnia to jedno z najstarszych miast w Polsce, rozsławione głównie za sprawą Kopalni Soli Bochnia, która wpisana jest na listę UNESCO. Podczas zwiedzania kopalni, odwiedzający mają do wyboru 3 trasy: podstawową z podziemną multimedialną ekspozycją, historyczną o nazwie “Wyprawa w stare góry” oraz przyrodniczą. Bardzo fajne i niespotykane jest to, że kopalnia oferuje również możliwość noclegu! Polecane są one szczególnie osobom, które mają problemy z drogami oddechowymi lub zmagają się z chorobami tarczycy.

Energylandia i Western Camp w Zatorze – rozrywka dla całej rodziny!

Doskonałym pomysłem na spędzenie czasu z rodziną jest naszym zdaniem kompleks Western Camp znajdujący się w podkrakowskim Zatorze. To teren stylizowany na klasyczną wioskę z amerykańskiego Dzikiego Zachodu, czyli prawdziwa gratka dla dzieci i miłośników westernów! Obiekt liczy aż 600 miejsc noclegowych, zarówno w komfortowych klimatyzowanych domkach, jak i oryginalnych indiańskich Tipi czy kowbojskich wozach! Oczywiście zarówno wozy, jak i Tipi są ogrzewane. Zaletą tego oryginalnego i jedynego w swoim rodzaju obozowiska jest to, że zaledwie w kilka minut możemy znaleźć się w największym w Polsce Parku Rozrywki Energylandia! Gwarantujemy, że taki zestaw zadowoli wasze pociechy, ale pozwoli również wam na odrobinę rozrywki i adrenaliny. Jak już zostało wspomniane, obiekt Western Camp oferuje niezapomniane noclegi w klimacie Dzikiego Zachodu. Klasyczne domki preriowe, mające wariant piętrowy lub parterowy, w całości wykonane są z drewna, co buduje ich niezwykły klimat, a przede wszystkim daje naszym gościom to, co najlepsze – komfort i przytulność. Również łóżka wykonane są z drewna – do wyboru goście mają łóżka małżeńskie, pojedyncze lub piętrowe. Każdy z domków posiada również w pełni wyposażoną łazienkę. Pobyt w Western Camp to unikalna możliwość przeniesienia się w czasie i przestrzeni!

Kompleks Western Camp oferuje również możliwość niezapomnianej zabawy Sylwestrowej! Jeżeli nie masz jeszcze pomysłu co robić w Sylwestra lub czeka Cię kolejny wieczór przed telewizorem, może warto zebrać grupkę ludzi i zafundować sobie koniec roku w klimacie Dzikiego Zachodu? Oferta sylwestrowa Western Camp zapewni Wam niezapomnianą westernową atmosferę, będziecie mieli okazję skosztować kuchni typu Tex-Mex, czyli połączenia kuchni meksykańskiej i amerykańskiej (teksańskiej) i oczywiście zapewniona Wam zostanie zabawa do białego rana! W cenie biletu wliczone są 3 gorące dania, słodki bufet, zimna płyta z przekąskami, lampka szampana o północy oraz wszelkie napoje alkoholowe i bezalkoholowe bez limitu! Dodatkowo każdy z sylwestrowych gości otrzyma aż 20% zniżkę na wszystkie rodzaje noclegów w obiekcie. Warto naszym zdaniem rozważyć pobyt w kompleksie Western Camp zarówno z rodziną, jak i ze znajomymi. Niezapomniana atmosfera Dzikiego Zachodu gwarantowana!

Krynica-Zdrój — przepiękne i malownicze uzdrowisko

Krynica-Zdrój o największe uzdrowisko w Beskidzie Sądeckim, a dodatkowo bardzo piękne i urokliwe miasteczko. Sporo drewnianej architektury, malownicze alejki i możliwość spróbowania wielu leczniczych wód to atrakcje, które corocznie przyciągają wielu turystów. Dodatkowo miasto proponuje sporo luksusowych ośrodków SPA, ale znajdziecie tam również klimatyczne noclegi w niewielkich gospodarstwach agroturystycznych. Innymi słowy – warto wybrać się do Krynicy i poczuć jej specyficzny małomiasteczkowy klimat!

Lanckorona i Zalipie — poczuj klimat galicyjskiego i malowanego miasteczka!

Lanckorona to niezwykle urokliwa miejscowość słynąca z klimatu rodem z niewielkiego galicyjskiego miasteczka. Zabytkowa zabudowa w rynku, która wykonana jest z drewna, niewątpliwie nadaje temu miejscu uroku i niepowtarzalnego klimatu. Warto będąc w Lanckoronie zwiedzić ruiny górującego nad miastem zamku. To świetny pomysł na jednodniowy wypad poza miasto, dodatkowo w okolicy znajduje się Kalwaria Zebrzydowska, którą również warto odwiedzić.

Zalipie jest kolejnym miejscem, które warto odwiedzić będąc z Małopolsce. Nazywane jest również malowaną wsią, dlatego, że słynie z wykorzystania wzorów kwiatowych zarówno na frontach chat, jak i w ich wnętrzach. Bardzo często także otoczenie gospodarcze wita zwiedzających pełnią kolorów. Najsłynniejszy z malowanych obiektów to Zagroda Felicji Curyłowej. Jest popularne do tego stopnia, że zyskało sławę międzynarodową i chętnie odwiedzane jest przez turystów z całego świata. Jeśli jeszcze go nie znacie, bardzo polecamy!

noclegi w zatorze westerncamp