Zwyrodnienie plamki żółtej – co powinieneś wiedzieć?

eyeglasses-5028137_960_720

Jeśli tu jesteś, prawdopodobnie właśnie zostałeś zdiagnozowany lub podejrzewasz, że masz zwyrodnienie plamki żółtej, lub ktoś, na kim ci zależy, został właśnie zdiagnozowany lub podejrzewa, że ma tę chorobę. Cała ta treść jest poświęcona informacjom na temat zwyrodnienia plamki żółtej, zawiera szybki ogólny przegląd, który ułatwi Ci orientację.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej jest główną przyczyną utraty wzroku, dotykającej ogrom ludzi – więcej niż razem zaćma i jaskrę. Obecnie zwyrodnienie plamki jest uważane za nieuleczalną chorobę oczu, choć przez wybitne kliniki okulistyczne są podejmowane próby pozwalające na amd leczenie łagodzące objawy.

Zwyrodnienie plamki żółtej spowodowane jest uszkodzeniem środkowej części siatkówki, wewnętrznej tylnej warstwy oka, która rejestruje oglądane przez nas obrazy i przesyła je przez nerw wzrokowy z oka do mózgu. Centralna część siatkówki, zwana plamką, jest odpowiedzialna za skupienie centralnego widzenia w oku i kontroluje naszą zdolność czytania, prowadzenia samochodu, rozpoznawania twarzy lub kolorów oraz dostrzegania drobnych szczegółów.

Ludzkie oko można porównać do aparatu.

Plamka to centralny i najbardziej wrażliwy obszar tzw. Filmu. Gdy działa prawidłowo, plamka zbiera bardzo szczegółowe obrazy w centrum pola widzenia i wysyła je nerwem wzrokowym do mózgu, który interpretuje je jako wzrok. Gdy komórki plamki pogarszają się, obrazy nie są odbierane prawidłowo. We wczesnych stadiach zwyrodnienie plamki żółtej nie wpływa na widzenie. Później, jeśli choroba postępuje, ludzie doświadczają falującego lub niewyraźnego widzenia, a jeśli stan się pogarsza, może całkowicie utracić widzenie centralne. Osoby z bardzo zaawansowanym zwyrodnieniem plamki żółtej są prawnie niewidome. Mimo to, ponieważ reszta siatkówki nadal działa, zachowują widzenie peryferyjne, które nie jest tak wyraźne jak widzenie centralne.

Rodzaje zwyrodnienia plamki żółtej

Istnieją dwa podstawowe typy zwyrodnienia plamki żółtej: „sucha” i „mokra”. Około 85% do 90% przypadków zwyrodnienia plamki żółtej to typ „suchy” (zanikowy), a 10-15% to typ „mokry” (wysiękowy). Choroba Stargardta to forma zwyrodnienia plamki żółtej występująca u młodych ludzi, spowodowana recesywnym genem.

Etapy zwyrodnienia plamki żółtej

Istnieją trzy etapy zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD).

Wczesne AMD – Większość ludzi nie doświadcza utraty wzroku we wczesnym stadium AMD, dlatego ważne są regularne badania wzroku, szczególnie jeśli masz więcej niż jeden czynnik ryzyka. Wczesne AMD rozpoznaje się na podstawie średniej wielkości druz (żółte złogi pod siatkówką).
AMD pośrednie – na tym etapie może wystąpić pewna utrata wzroku, ale nadal mogą nie być zauważalne objawy. Kompleksowe badanie wzroku z określonymi testami pozwoli wykryć większe druzy i / lub zmiany pigmentacyjne siatkówki.
Późne AMD – na tym etapie utrata wzroku stała się zauważalna.

Jeśli zdiagnozowano już u Ciebie zwyrodnienie plamki żółtej, lekarz poprowadzi leczenie, aby nie dopuścić do pogorszenia się wzroku.