5 krakowskich galerii, które powinien odwiedzić każdy miłośnik sztuki

Old city center view with Adam Mickiewicz monument, St. Mary's Basilica and birds flying in Krakow on the morning

Kraków to miasto, w którym przez setki lat artyści tworzyli najcenniejsze polskie dzieła sztuki. Od Wita Stwosza, którego piękny ołtarz można podziwiać w bazylice Mariackiej, aż po Marka Grechutę, będącego nie tylko kompozytorem, ale też malarzem. Również dziś na osoby spragnione kulturalnych doznań czeka wiele galerii z pracami dawnych i współczesnych artystów. Zobacz, które z tych miejsc warto odwiedzić.

Krakowski Rynek i Kazimierz to dwa najpopularniejsze punkty na mapie stolicy Małopolski. Na ich terenie mieszczą się jedne z najpiękniejszych zabytków w Polsce – bazylika Mariacka, Sukiennice oraz Stara Synagoga. Ponadto w pobliżu centrum zlokalizowane są najlepsze miejsca noclegowe, w tym komfortowe hotele. Kraków  ma do zaoferowania wiele obiektów będących świetną bazą wypadową do zwiedzania. Sieć AccorHotels przygotował a dla Ciebie listę 5 galerii, w których odkryjesz artystyczną duszę miasta.

Krakowska Galeria Plakatu

Galeria Plakatu to prywatna instytucja działająca od połowy lat 80. ubiegłego wieku, prowadzona obecnie przez Krzysztofa Dydo i Ewę Pabic. To jedyna w Polsce galeria zajmująca się promocją i sprzedażą wyłącznie polskich plakatów. W jej zbiorach znajduje się obecnie ponad 2500 plakatów teatralnych, filmowych, muzycznych, reklamowych czy społecznych. Można tu znaleźć np. bogatą kolekcję dzieł Andrzeja Krajewskiego, autora m.in. słynnych plakatów do filmów „Poszukiwacze zaginionej arki”, „Lolita” oraz „Iluzjonista”. Inny ciekawy zbiór tworzą plakaty miast autorstwa Ryszarda Kai.

Najważniejsze informacji o Galerii Plakatu

Adres:

Kramy Dominikańskie, ul. Stolarska 8–10

Godziny otwarcia:

poniedziałek – piątek: 1200–1700

sobota: 1100–1400

Galeria sztuki ARTEMIS

ARTEMIS to prężnie działająca (od 1994 roku) galeria promująca sztukę współczesną. Oprócz obrazów znajdują się w niej    rzeźby, grafiki i fotografie artystów XX i XXI wieku – Tadeusza Brzozowskiego, Edwarda Dwurnika, Kazimierza Mikulskiego czy Jacka Sroki. Twórczyni galerii Janina Górka-Czarnecka wraz z córką prowadzi  też działania mające na celu promocję młodych, dopiero rozpoczynających karierę,  artystów, za co w 2004 roku otrzymała „Złoty Laur” od Fundacji Kultury Polskiej.

Działania galerii ARTEMIS nie są więc ograniczone wyłącznie do sprzedaży prac. Obejmują również organizowanie wystaw – m.in. w Pałacu Sztuki, Międzynarodowym Centrum Kultury czy w polskich instytucjach za granicą.

Najważniejsze informacje o Galerii ARTEMIS

Adres:

Poselska 15

Godziny otwarcia:

wtorek – piątek: 1100–1800

sobota: 1100–1400

Galeria Dystans

To wyjątkowa galeria sztuki współczesnej, która wspiera młodych, zdolnych artystów. Pomaga im  w organizacji wystaw i wernisaży, a także organizuje serie warsztatów i konsultacji. Galerię Dystans prowadzą członkowie Fundacji 4 style. Współpracują z nimi m.in. absolwenci krakowskiej ASP (Erwin Wyjadłowski czy Anna Kostenko), a także artyści, którzy skończyli warszawską akademię (np. Aga Pietrzykowska).

Najważniejsze informacje o Galerii Dystans

Adres:

Świętego Krzyża 14

Godziny otwarcia:

wtorek – niedziela: 1200–1900

Galeria Sztuki ATTIS

To kolejna galeria w Krakowie, która objęła patronat nad młodymi, obiecującymi artystami. Galeria ATTIS – wspierana przez program mecenatu artystycznego Miasta Krakowa – została założona przez Ryszarda Lachmana w 2003 roku, natomiast jej kuratorem jest Agnieszka Julia Stefańczyk, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim . Galeria skupia się przede wszystkim na sztuce XX i XXI wieku – w jej zbiorach znajdują się m.in. prace  Grzegorza Bednarskiego, Edwarda Dwurnika, Jacka Sroki czy Romana Zakrzewskiego. Prowadzący galerię organizują również wystawy i wernisaże studentów, np.  Julity Malinowskiej, Katarzyny Kukuły i Kamili Kukli.

Najważniejsze informacje o Galerii Sztuki ATTIS

Adres:

Starowiślna 14

Godziny otwarcia:

poniedziałek–piątek: 1000–1800

Galeria Autorska Andrzeja Mleczki

Krakowska galeria jest jedną z dwóch w Polsce, które promują prace Andrzeja Mleczki (druga mieści się w Warszawie). Prezentowane są w niej rysunki satyryczne będące komentarzami do aktualnej sytuacji politycznej, kulturowej czy społecznej. Jeśli jesteś miłośnikiem prac satyryka, z pewnością spędzisz w tym niedużym miejscu mnóstwo czasu. W Galerii Andrzeja Mleczki możesz kupić także gadżety z rysunkami artysty – koszulki, torby czy kubki.

Najważniejsze informacje o Galerii Autorskiej Andrzeja Mleczki

Adres:

Świętego Jana 14

Godziny otwarcia:

codziennie: 1000–1800

W pobliżu galerii Mleczki, zaledwie kilkadziesiąt metrów od Rynku mieści się hotel Mercure Kraków Stare Miasto (ok. 10 minut pieszo). To nowoczesny czterogwiazdkowy hotel, który cieszy się bardzo dużą popularnością wśród turystów odwiedzających Kraków. Hotele, hostele, apartamenty pod wynajem – wybierz nocleg, który najbardziej Ci odpowiada, i wyrusz w weekendową trasę po krakowskich galeriach.