Torby ekologiczne – dlaczego warto ich używać?

Zdjęcie do artykułu nr 15

1,58kg plastiku plastiku w ciągu dnia – tyle według statystyk generuje przeciętne gospodarstwo domowe, z czego tylko 60% udaje się przetworzyć. W Polsce statyczny Polak produkuje ponad 280 kilogramów odpadów komunalnych rocznie. Duża część z tego, to odpady z plastiku. Jeśli chodzi zaś o ten surowiec to jedną z najczęściej wyrzucanych rzeczy (poza plastikowymi opakowaniami po żywności) są jednorazowe reklamówki.

Ostatnio telewizje całego świata pokazały wstrząsający film, na którym mogliśmy obejrzeć pływającą wyspę śmieci. To tak zwana wielka pacyficzna plama śmieci. Skupisko dryfujących plastikowych śmieci i odpadów poruszające się między Kalifornią a Hawajami na Oceanie Spokojnym. Wyspa ta ma powierzchnie ok. 1,6 mln kilometrów kwadratowych. Dla porównania Polska ma powierzchnię 312 tysięcy kilometrów kwadratowych. Wyspa śmieci o wielkości Polski. Pomnożonej razy pięć. Nie tylko dane statystyczne robią przygnębiające wrażenie, ale także zdjęcia śmieci jak okiem sięgnął oraz zdechłych ryb i żółwi zaplątanych w foliowe reklamówki. Szacuję się bowiem, że 99,9% tej pseudo wyspy, to tworzywa sztuczne, które nie ulegną pełnemu rozkładowi, lecz rozpadną się na pył. Pył ten zostanie zjedzony przez ryby, a ryby przez Nas. Jemy własne śmieci. Wstrząsające? Owszem. A jeszcze bardziej wstrząsające jest to, ze takich wysp przybywa.

Torby ekologiczne jako rozwiązanie

Co zatem możemy zrobić? Dobrym rozwiązaniem jest dbanie o środowisko w wymiarze lokalnym. Zacznijmy od siebie. Niestety Polacy nadal nie segregują odpadów. W Polsce odzyskuję się tylko ok. 20% odpadów wtórnych. Przy skandynawskich wynikach osiągających 90-98% wypadamy bardzo słabo. Niech pierwszym krokiem będzie segregacja śmieci. Dobrym sposobem jest wyrobienie w sobie nawyku segregowania śmieci w domu (kupmy przynajmniej 3 pojemniki na śmieci). Wtedy dużo łatwiej jest wynieść już posegregowane odpady do odpowiednio oznaczonych kubłów na śmieci. Wymieńmy żarówki na energooszczędne, Oszczędzajmy zużycie wody.

Małe torebki, które mogą uratować świat

Niestety najgorszą zmorą nie tylko wspomnianych wcześniej oceanów, ale i środowiska jako całości jest plastik. Materiał, który podbił świat ze względu na prostotę produkcji i niską cenę ma jedną wadę śmiertelną – rozkłada się ponad tysiąc lat. Średnia długość życia plastikowej torebki nazywanej błędnie przez wszystkich jednorazowymi wynosi 15 minut, czyli tyle ile przywiezienie zakupów do domu. To co możemy zrobić to kupić torby ekologiczne, które posiadają same zalety:

  • Są tanie: pamiętajmy, że zgodnie z ustawą za jednorazowe torebki musimy płacić.
  • Stylowe: wyglądają dużo lepiej niż “zrywki”, a do tego możemy kupić torebkę z cytatem lub ciekawym obrazkiem.
  • Trwałe: zazwyczaj bawełniane o wysokiej gramaturze mogą służyć nam przez lata
  • Wygodne: wiedzą o tym wszyscy, którzy musieli nieść ciężkie zakupy w plastikowych reklamówkach
  • Ekologiczne: zaleta nie do przecenienia

Jeśli chcemy, by nasze dzieci mieszkały w czystym domu jakim dla Nas wszystkich jest nasza planeta zacznijmy od siebie. Zacznijmy od czegoś małego i wielkiego jednocześnie. Kupmy torbę ekologiczną i używajmy ją wielokrotnie.

Więcej informacji

Pod adresem https://www.plastika.pl/torby-reklamowe-z-nadrukiem/ znajdziesz więcej informacji na temat toreb reklamowych – sprawdź!