Róże wieczne są wspaniałe ale czy inne kwiaty też mają szanse na trwałość? O prawidłowej pielęgnacji kwiatów ciętych rozmawiamy z krakowską florystką – Dianą Królewicz

profile 7

Kwiaty to sprawdzony prezent na każdą okazję – zarówno na specjalne okazje, jak i bez niej. Bukiet świeżych kwiatów może wnieść radość do każdej przestrzeni. Niezależnie od tego, czy otrzymałeś bukiet kwiatów na rocznicę ślubu, kwiaty w pudełku – RoseDuChateau.com z okazji ukończenia studiów czy też wybrałeś wspaniały bukiet na stolik do kawy, będziesz chciał cieszyć się nimi tak długo, jak to możliwe. Smutną prawdą jest, że świeże kwiaty cięte nie trwają wiecznie. Z drugiej strony, istnieją wytyczne i mało znane wskazówki, których możesz użyć, aby zapewnić długowieczność swoim kwiatom. Dzisiaj Diana Królewicz – florystka i właścicielka sieci kwiaciarni w Krakowie zdradzi nam, co trzeba wiedzieć o tym, by kwiaty cieszyły dłużej!

Red.: Pani Diano prosząc o porady dotyczące pielęgnacji kwiatów zastanawiamy się przede wszystkim od czego zacząć?

P.Królewicz.: Pierwszym krokiem do tego, aby kwiaty pozostały dłużej świeże, jest przestrzeganie właśnie kilku podstawowych wskazówek dotyczących pielęgnacji kwiatów. Podzielę się z chęcią bazą wskazówek, dzięki którym można przedłużyć żywotność kwiatów już od samego początku. Jednym z najczęstszych błędów, jakie ludzie popełniają po otrzymaniu kwiatów, jest zapominanie o podcięciu łodyg. Wystarczy wziąć do ręki nożyce ogrodowe i przyciąć od jednego do dwóch centymetrów łodygi. Ważne jest to, by ciąć pod kątem. Cięcie łodyg pod kątem pozwala na lepsze pobieranie wody, ponieważ nie są osadzone płasko na dnie wazonu. Po wstępnym przycięciu, pamiętaj, aby ponownie przyciąć bukiet raz na kilka dni.

Red.: Czy to wszystko? Czy tak przygotowane kwiaty już będą bardziej trwałe i dłużej świeże?

P.Królewicz.: Byłoby zbyt łatwo, to dopiero początek. Trzeba też usunąć wszystkie liście poniżej linii wody. To nie tylko sprawi, że bukiet będzie wyglądał lepiej, ale także zapobiegnie wzrostowi bakterii. Niektóre kwiaty, takie jak róże, mają płatki ochronne, które są dwoma lub trzema zewnętrznymi płatkami kwiatu. Ich usunięcie pozwoli na pełne otwarcie kwiatu. Po wstępnym przycięciu należy codziennie sprawdzać kwiaty pod kątem zwiędłych lub luźnych liści i płatków, aby nie dopuścić do rozwoju bakterii.

Red.: Dziwi mnie jednak, iż nie było jeszcze ani słowa o podlewaniu?

P.Królewicz.: Przede wszystkim należy podlewać mądrze. Ważne jest nie tylko samo nawodnienie  bukietu, ale także by robić to z głową. Twoje kwiaty nie wytrzymają długo bez wody, szczególnie gdy ich łodygi zostaną odcięte. Po wyjęciu czystego wazonu napełnij go wodą o temperaturze pokojowej i dodaj paczkę odżywki do kwiatów. Upewnij się, że wszystko zostało właściwie wymieszane i że woda nie jest zbyt rozcieńczona lub zbyt stężona. Ważne jest również dokładne oczyszczenie wazonu i zamiana wody i dorzucanie odżywek co dwa do trzech dni. W mojej krakowskiej kwiaciarni mam sporo odżywek do wyboru, w zależności od rodzaju kwiatów – zapraszam.

Red.: Bardzo dziękuję! Zdaje się, iż wcale nie jest to aż takie skomplikowane jak wydawało się na początku, a z pewnością bardzo pomocne.