Rowerem po Krakowie – plusy, minusy, propozycje wycieczek

krakow-bike-tour

Jest wielu kolarzy, którzy gorliwie popierają jazdę rowerem przez Kraków jako najlepszy środek transportu. Ale przeciętny mieszkaniec tego miasta uważa jazdę na rowerze wyłącznie jako aktywność rekreacyjną i sposób na dobre samopoczucie, ale rzadko za realną alternatywę dla samochodu i / lub transportu publicznego.

Plusy i minusy jazdy na rowerze w Krakowie.

Bez wątpienia rower często oferuje znaczne korzyści, jeśli chodzi o poruszanie się po mieście. Jazda rowerem w Krakowie często okazuje się najszybszym sposobem na dotarcie z punktu A do punktu B – a już szczególnie w zatłoczonym centrum miasta w godzinach szczytu. To częściowo z powodu licznych ścieżek rowerowych, które przecinają miasto. Plus rowerzyśći w Krakowie mogą skorzystać z wielu skrótów niedostępnych dla kierowców i tras zamkniętych dla ruchu kołowego.

Tym samym lokalni rowerzyści mogą czuć się swobodnie w strefach dla pieszych. Poza tym, w przeciwieństwie do samochodu, łatwo jest zaparkować rower w centrum, gdzie miejsca parkingowe są nieliczne.

Jednocześnie, poza oczywistymi wadami, takimi jak uzależnienie od warunków pogodowych, jazda na rowerze w Krakowie niesie ze sobą też i inne wady. Wielu kierowców nie czuje się zobowiązanych do ułatwienia rowerzystom poruszania się w Krakowie. Nawet trasy rowerowe w Krakowie nie są całkowicie bezpieczne, a w centrum miasta niektóre z nich są zablokowane przez zaparkowane samochody. Tramwaje i brukowane uliczki w zabytkowym centrum sprawiają, że  przejażdżka rowerem nie zawsze należy do najprzyjemniejszych – chyba, że zajrzy się tutaj do Bikesquad.pl i wybierze się rower, który sprawdza się w każdych warunkach. Poza tym trzymając się ruchliwych ścieżek dla rowerzystów często trzeba taranować sobie drogę między przeszkodami, takimi jak psy, rozbite szkło, porzucone śmieci i inne. Plus standardowe zabezpieczenia często nie wystarczą, aby zawsze uniknąć kradzieży roweru, gdy zostawi się go bez nadzoru na ulicy.

Najlepsze wycieczki rowerowe z centrum Krakowa.

Z Starego Miasta do ulicy Tynieckiej. Punkt wyjścia to ul. Bernardynska u podnóża Zamku Królewskiego na Wawelu. Szlak rowerowy biegnie mostem Most Grunwaldzki, obok południowego brzegu Wisły, przy ul. Tynieckiej, obok nasypu Wisły, ulicy Widłakowej, znów do nasypu Wisły, wzdłuż starego szlaku kajakowego. Czas około 1h30 w jedną stronę.

Od Wawelu do Kopca Piłsudskiego w Lesie Łużyckim. Punkt startowy nasyp rzeki Wisły obok Wzgórza Wawelskiego. Najlepiej wjechać na ścieżkę rowerową wzdłuż północnego brzegu Wisły aż do końca przez klasztor św. Norberta, później skręcić w lewo na ul. Kościuszki, podążając dalej Ul. Bronisławy i Waszyngtona które wychodzą poza cmentarz Salwatora, a następnie trzeba się udać poza kopiec Kościuszki i labirynt meandrujących dróg przez Las Wolski łączący Krakowskie Zoo, Klasztor na Bielanach i Kopiec Piłsudskiego. Taką trasę można przejechać w jedną godzinę.

Warto też wiedzieć, że z łatwością wypożyczyć rower w Krakowie w okresie od marca do końca października albo tak długo, jak pozwala na to pogoda.