Pożar w pracy — jak się zachować i jak powinna wyglądać prawidłowa ewakuacja?

firemen-2143122_960_720

W pracy, jak w każdym innym miejscu może dojść do wielu niebezpiecznych sytuacji, a jednym z nich jest właśnie pożar. Dlatego tak ważne jest posiadanie wiedzy na temat bezpiecznej ewakuacji. Warto zaznaczyć, że to na pracodawcy ciąży obowiązek przeszkolenia pracowników w tej bardzo ważnej dla ich życia i zdrowia kwestii.

Kto musi znać przepisy PPOŻ?

Wiele osób, zarówno pracodawców, jak i samych pracowników podchodzi do kwestii związanej z przepisami PPOŻ. z dużą rezerwą. Twierdzą oni, że ich to nie dotyczy. Nic bardziej mylnego! Szkolenia z tej dziedziny, a przede wszystkim wiedza, którą można wtedy zyskać, może uratować ludzkie życie. Dlatego nie można bagatelizować tej kwestii. Co ciekawe ci bardziej świadomi i odpowiedzialni pracodawcy dbają o swoich pracowników i wysyłają ich na specjalne, praktyczne szkolenia PPOŻ., podczas których dowiadują się oni, jak powinni zachować się w trakcie pożaru, jak ewakuować siebie i inne osoby i przy okazji jak zadbać o to, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia pożaru. Taką możliwość w swojej ofercie posiada firma gpsbhp.eu/oferta/praktyczne-szkolenia-ppoz.

Zagrożenie pożarem — jak się zachować?

BHP odzieżZanim zostaną omówione poszczególne etapy prawidłowego zachowania się podczas pożaru, warto zaznaczyć, że kluczem jest tutaj znajomość oznakowania przeciwpożarowego oraz ewakuacyjnego. Jeśli będziesz umieć poprawnie je interpretować, dowiesz się, choćby w którą stronę należy udać się po sprzęt PPOŻ., czego nie można gasić wodą, czy też, którędy udać się, aby jak najszybciej opuścić zagrożony pożarem budynek.

Zasady zachowania się podczas pożaru

  • Bardzo ważne jest, jak najszybsze powiadomienie straży pożarnej, choć często dzięki alarmom otrzymują oni zgłoszenie automatycznie.
  • Podejmij próbę uratowania osób, których życie jest zagrożone.
  • Ewakuacja powinna być rozpoczęta od miejsc, w których rozprzestrzenia się pożar.
  • Kategorycznie należy zaniechać używania wind, czy też dźwigów.
  • Nie dopuścić do powstania paniki. W spokoju próbować zapanować nad tłumem i pomóc im wydostać się z budynku.
  • Nie otwierać drzwi pomieszczeń, w których znajdują się miejsca szczególnie zagrożone pożarem.
  • Po dokonaniu ewakuacji sprawdzić, czy wszyscy opuścili budynek.
  • Jeśli okaże się, że liczba osób nie zgadza się, należy to jak najszybciej zgłosić służbom ratowniczym.

Zachowaj chłodną głowę

Mimo iż pożar wywołuje strach, a często nawet nas paraliżuje. Ważne jest, aby spróbować trzeźwo myśleć i zadbać nie tylko o bezpieczne wyjście z budynku, ale też o pomoc pozostałym osobom. Im większe pokłady spokoju uda nam się w sobie odnaleźć, tym lepiej dla nas oraz naszego otoczenia. Nie da się ukryć, że częste odświeżanie wiedzy związanej z zasadami PPOŻ., może jedynie pomóc nam w tej trudnej i niebezpiecznej sytuacji.