Piwnica Pod Baranami

k01

Sześćdziesiąt lat temu rozpoczęła swoją działalność scena kabaretowa w Krakowie. Jej lokalizacja mieściła się w Pałacu Potockich Pod Baranami. Założycielem był urodzony w 1930 roku warszawianin – Piotr Skrzynecki (zm. W 1997 r), syn podpułkownika kawalerii Wojska Polskiego i wnuk zastępcy dowódcy 8 Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego.

Jednak Piotr Skrzynecki nie poszedł w ślady swoich przodków. Jego domeną był teatr. Posiadał oryginalny gust, wyczucie literatury, oraz niezwykły instynkt. W 1956 roku, razem z kilkoma studentami założył scenę kabaretową w Piwnicy pod Baranami i już niedługo sama scena zaczęła ściągać tłumy krakowian na jego występy, oraz artystów, którzy tam gościli.

Kamienica Pałacu Potockich Piwnicy pod Baranami

Pierwsze wzmianki o budynku datuje się na XIV wiek. Pierwotna jej nazwa to: „Gdzie Barany”. Był to budynek w którym dawno temu trzymano barany, przeznaczone na ubój dla mieszkańców Krakowa. To stąd ta „dziwna nazwa”. Na kamienicy znajdowało się godło, przedstawiające dwa barany, złączone jedną głową. Następnie, cztery wieki temu mieściła się w niej gospoda, którą odwiedzali poeci i pisarze, m.in. Jan Kochanowski, czy Mikołaj Rej. Więc pomimo baranów w piwnicy, kamienica od początku kierowała się w stronę sztuki. Była częścią pałacu, który wraz z nią – przez wieki – przechodził z rąk do rąk. Był w posiadaniu króla Stefana Batorego, następnie Katarzyny z Lubomirskich Ostrogowskiej, by w XVII wieku przejść w ręce Radziwiłłów.

Następnie stał się własnością Wielopolskich. W końcu na początku XIX wieku kupił go Artur Potocki, a sam pałac stał się jego własnością do czasu wybuchu II Wojny Światowej. Dwadzieścia lat po zakupie, Potoccy przeprowadzili generalny remont pałacu, dobudowując jedno piętro. Pomimo tych zawirowań dbano o pałac i samą kamienicę, aby dziś mógł cieszyć oczy współczesnych. Przełom wieków XIX i XX, ustanowił Piwnicę pod Baranami miejscem spotkań krakowskich kół konserwatywnych. II wojna natomiast zrobiła z niego siedzibę komendantury nazistowskiej, a po wyzwoleniu – sowieckiej (NKWD). Krakowski Dom Kultury uzyskał go w 1947 roku i użytkował do 1990 roku, kiedy to odzyskali go prawowici właściciele. Niestety, jeszcze tego samego roku pałac strawił wielki pożar, niszcząc to, czego nie zdołano rozkraść w czasie i po wojnie. Remont trwał kilka lat.

Goście Pałacu Pod Baranami

Wielu znamienitych gości przez wieki odwiedzało ten przybytek. W 1709 roku odwiedził go rosyjski carewicz Aleksy. Równo sto lat później, zawitał do pałacu książę Józef Poniatowski, a rok później książę warszawski Fryderyk August, natomiast cesarz Franciszek Józef I odwiedził Pałac Pod Baranami w 1880 roku, kiedy jego właścicielami była już rodzina Potockich.

Kino Pałacu Pod Baranami

Samo kino rozpoczęło swoją działalność już w 1969 roku. Było to kino kameralne, studyjne. Za swoja działalność zostało nagrodzone w 2009 roku za najlepszy program kinowy w sieci Europa Cinemas.

Na 60 lecie istnienia, odbędzie się Koncert Piwnicy pod Baranami w dniu 05.08 2016r. o godz. 20.00
W 2016 roku, na 60 lecie istnienia, przewidziano wiele imprez. Warto się z nimi zapoznać na stronie: http://www.piwnicapodbaranami.pl/

Adres:

Kraków, Rynek Główny 27
Telefon: 12 422 01 77