Pierwsza praca po studiach a CV i list motywacyjny

writing-336370_640

Tuż po studiach trudno jest wykazać się doświadczeniem zawodowym. Jego brak może zaważyć o porażce w wejściu na rynek pracy. Można jej uniknąć pisząc dobre CV i List Motywacyjny, które odpowiednio zaprezentują Twoje umiejętności, kompetencje, zainteresowania i doświadczenia nie związane z danym zawodem. Jak stworzyć dobre dokumenty aplikacyjne tuż po skończeniu studiów?

Doświadczenie nie zawsze jest atutem

Oferty pracy umieszczane przez pracodawców m.in. w serwisie internetowym Pracuj.pl nie zawsze wspominają o tym, że od kandydatów wymagane jest doświadczenie zawodowe. Zdarza się, że większym atutem przy rekrutacji są umiejętności i kompetencje potrzebne do wykonania powierzonych zadań, a praca i sumienne wykonywanie związanych z nią obowiązków prędzej, czy później przyniosą potrzebne doświadczenie.

Co napisać w CV, a co w Liście Motywacyjnym?

W CV wymień wszystkie swoje cechy, które przydadzą się w nowej pracy. Zrób to krótko, nie rozpisuj się szczegółowo o każdej kompetencji. Na to masz miejsce w Liście Motywacyjnym. Tam opowiedz, w jakich sytuacjach miałeś okazję wykorzystać poszczególne umiejętności i wspomnij o korzyściach, które one przyniosły. Zaznacz, że będą one cenne również dla firmy i uzasadnij dlaczego.
Zanim zabierzesz się za pisanie Listu Motywacyjnego, zdobądź jak najwięcej informacji o danej firmie. W dokumencie wykaż się wiedzą. Zrób to w uzasadnieniu swojej decyzji i chęci podjęcia pracy właśnie tam.

Pamiętaj o estetyce dokumentów

Tworząc CV zadbaj o spójny układ strony dokumentu i jej estetyczny wygląd. Układ graficzny powinien podkreślać najbardziej istotne cechy i na nich skupić uwagę rekrutera.
Estetycznym wyglądem powinien cechować się również List Motywacyjny. Zadbaj o zachowanie marginesów i odstępów pomiędzy wierszami. Treść powinna być czytelna, ale litery nie mogą razić w oczy swoją wielkością. Pamiętaj, by przed wysłaniem sprawdzić dokumenty pod kątem ortografii i interpunkcji.