Pierwsza praca – To Cię czeka

student-849826_640

Pierwsza praca to wiele niewiadomych. Początek kariery zawodowej to nowy etap życia. Poprzedza go przeglądanie ofert potencjalnych pracodawców, składanie dokumentów aplikacyjnych i kolejne etapy procesu rekrutacji. Wreszcie przychodzi czas na podpisanie kontraktu. Jakie formalności z tym się wiążą i jak wygląda rozpoczęcie współpracy?

Jaka umowa?

Każda praca rozpoczyna się od podpisania umowy. Warunki zawarte w kontrakcie potwierdza własnoręcznym podpisem z jednej strony pracodawca, a z drugiej nowo zatrudniany pracownik.
Pracodawca może zaproponować Ci różne formy umowy: pracowniczą, zlecenie lub o dzieło. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj pracy będziesz wykonywać na rzecz firmy i jakim zakresem obowiązków obarczy Cię jej właściciel. To, jakie przywileje zyskasz, uzależnione jest od rodzaju podpisanego kontraktu i zawartej w nim treści.
O tym, jaki rodzaj umowy zaproponuje Ci pracodawca, w większości przypadków poinformuje Cię przedstawiona przez niego oferta pracy. Na tablicach ogłoszeń i w serwisach tematycznych, np. Pracuj.pl, znajdziesz wiele propozycji, spośród których znajdziesz odpowiednią do swoich oczekiwań i predyspozycji.

Czym różnią się umowy?

Wraz z podpisaniem umowy pracowniczej zyskujesz prawo m.in. do odprowadzania wszystkich składek, płatnego urlopu wypoczynkowego i płatnego zwolnienia lekarskiego. W przypadku umowy-zlecenia nie przysługuje Ci ani płatny urlop, a podpisując umowę o dzieło nie zapomnij poprosić pracodawcę o to, by odprowadzał do ZUS Twoje składki. Bez względu na to, jaki kontrakt dostaniesz, odprowadzane będą zaliczki podatku dochodowego do Urzędu Skarbowego.
Poszczególne umowy różnią się od siebie również obowiązkami związanymi z wykonywaniem przez pracownika powierzonych mu zadań. Pracując „na etacie” pojawiasz się w wyznaczonym przez pracodawcę miejscu i tam realizujesz plan dnia w określonym wcześniej wymiarze godzin. Największą elastyczność w tym zakresie daje umowa o dzieło.