Na jakie choroby jesteś narażony pracując jako kierowca?

240_F_132818691_YCiIAGRCusrJi1bHlb0c1MmgtKxo7hMW

Wydawałoby się, że jedną z najpopularniejszych chorób dręczących zawodowych kierowców, jest otyłość. Ale, nie jest to do końca prawdą. Wielu kierowców oprócz pracy, zajmuje się także swoim zdrowiem. Wiedzą, że siedzenie (fotel kierowcy) w jednym miejscu przez wiele godzin – dzień za dniem – może być niebezpieczne dla ich organizmów. Uprawiają zatem sporty w czasie wolnym, a w pracy robią sobie przerwy, aby „sprostować kości”. Utrzymują także zbilansowaną dietę, najlepszą dla ich organizmów.

Praca kierowcy nie pozwala „iść na łatwiznę”. Nie można tak po prostu – dzień za dniem – zajadać hamburgery, bo – jak sobie tłumaczymy – na nic innego nie mamy czasu. Trzeba pamiętać, że zdrowie każdego człowieka zaczyna się w jelitach. Jak to mówią: „Jesteś tym, co jesz”. Jeśli człowiek zadba o zdrowe i zbilansowane jedzenie, może cieszyć się zdrowiem długie lata i to w każdym praktycznie zawodzie. Jeśli natomiast nie dba o własne pożywienie, jego kłopoty ze zdrowiem mogą zacząć się bardzo szybko.

Może zainteresuje Cię również kurier do Irlandii

O jakie choroby chodzi w zawodzie kierowcy?

Niezwykle kłopotliwą dolegliwością mogą się okazać także np. hemoroidy. Kierowca który nie ćwiczy, wciąż tylko siedzi, poza tym zajada tłuste mięso, po kilku latach pracy może mieć problemy z różnymi dolegliwościami. Ale praca kierowcy wcale nie musi różnić się od innych, wykonywanych na siedząco prac – jak np. praca biurowa. Są zawody nie mające nic wspólnego z zawodem kierowcy, a dolegliwości mogą pozostać w nich takie same – szczególnie wtedy, gdy człowiek nie ma czasu, lub mu się nie chce, o własne zdrowie zadbać we właściwy sposób. To samo dotyczy kierowców we wszystkich krajach świata. W tych krajach, nadawcy wysyłający przesyłki do polski, również muszą korzystać z transportu lądowego, morskiego, czy lotniczego. W większości z nich, prowadzący różne pojazdy (samochody, samoloty itp.), zazwyczaj w pracy siedzą, narażając tym samym własne zdrowie. Trzeba pamiętać, że wystarczy naprawdę niewiele, aby to zdrowie zatrzymać znacznie dłużej. I o to powinni zadbać nie tylko kierowcy, ale także ich pracodawcy oraz lekarze, do który kierowcy się zgłaszają po przysłowiową „pieczątkę na papierku”, uprawniającą do jazdy.

Jak się nie dać chorobom zawodowym?

Choroby zawodowe – czyli takie choroby, które uzewnętrzniają się po jakimś czasie, jeśli człowiek pracuje w danym zawodzie – istnieją w każdej branży. W dzisiejszych czasach zazwyczaj robi się wszystko, aby wyeliminować potencjalne niebezpieczeństwo, grożące człowiekowi wykonującemu dany zawód. Istnieje nawet spis chorób zawodowych, na które otrzymuje się specjalne renty. Jeśli chodzi o zawód kierowcy, nie jest on tak bardzo spektakularny, jak np. zawód górnika, czy kosmonauty. Jednak także ma swoje zagrożenia i wielu kierowców już po kilkunastu latach pracy, musi z niego zrezygnować. Nie jest to jednak koniec ich kariery. Może przecież uczyć jeździć, przekazywać swoją wiedzę młodszemu pokoleniu i sprawić, aby nigdy nie brakowało ludzi do pracy w tym zawodzie.