Kraków – ciekawe propozycje pracy dla humanistów

krakow-2745231_960_720

Eksperci zajmujący się rodzimym rynkiem pracy biją na alarm: tylko nieliczni absolwenci studiów humanistycznych znajdą zatrudnienie w branży ściśle związanej z ukończonym kierunkiem. Czy historycy i filologowie powinni spisać na straty zdobyte wykształcenie i porzucić swoje zainteresowania? W żadnym wypadku. Humaniści muszą zawalczyć o sukces i maksymalnie wykorzystać swoje atuty. W Krakowie mają szansę wybierać pośród wielu ciekawych propozycji pracy. Oto najbardziej interesujące możliwości.

Dydaktyk medialny

Dydaktyk medialny to wciąż mało popularny zawód, choć zalicza się go tzw. profesji przyszłości. W dobie cyfryzacji i dynamicznego rozwoju metod nauczania na odległość, dydaktycy zyskują jednak coraz szersze perspektywy zatrudnienia. Dydaktyk medialny projektuje platformy e-lerningowe. Starannie dobiera zamieszczane treści edukacyjne oraz dba o ich atrakcyjną i wydajną formę. Przenosi wiedzę z książek na bardziej uwspółcześnione nośniki. Musi zadbać o oprawę wizualną, wartość dydaktyczną oraz przystępność przekazywanych informacji. Osoba zatrudniona jako dydaktyk medialny wykonuje zadania należące zwykle do kilku specjalistów – programisty, grafika, czy content managera. Nie stworzono dotąd szczegółowych kryteriów odnośnie wykształcenia kandydatów na to stanowisko. Liczą się przede wszystkim posiadane umiejętności. Absolwenci pedagogiki, którzy dodatkowo kształcili się w ramach kursów grafiki komputerowej lub programowania mają jednak w tej branży ogromną przewagę.

Specjalista ds. HR

Osoba pracująca na tym stanowisku zajmuje się między innymi kształtowaniem polityki personalnej firmy, wdrażaniem systemów motywacyjnych, organizowaniem szkoleń, nadzorowaniem rekrutacji i sporządzaniem list płac. W branży zarządzania zasobami ludzkimi najbardziej przydatne okazują się umiejętności miękkie takie jak komunikatywność, pomysłowość, charyzma i dobra organizacja czasu. Stanowisko specjalisty ds. HR – w ogłoszeniach nazywa się go także specjalistą ds. personalnych, rekruterem, specjalistą ds. kadr i płac – obejmują zwykle absolwenci zarządzania zasobami ludzkimi, socjologii lub psychologii, lecz wykształcenie kierunkowe nie zawsze decyduje w tym przypadku o zdobyciu upragnionej posady. Zarobki specjalisty ds. HR mogą być naprawdę wysokie, a podobne stanowisko funkcjonuje niemal w każdej współczesnej firmie, niezależnie od branży i sektora, co zdecydowanie zwiększa szanse na uzyskanie etatu.

Researcher

Researcherami zostają głownie absolwenci socjologii, psychologii, historii, filologii czy zarządzania zasobami ludzkimi. Zawód ten stwarza wiele możliwości rozwoju, jednak żeby go zdobyć, należy posiadać odpowiednie cechy: wytrwałość, pomysłowość oraz odporność na stres. Zajmuje się profesjonalnym wyszukiwaniem informacji w archiwach, Internecie i źródłach osobowych. Porządkuje zgromadzone dane, najpierw poddając je dokładnej selekcji. Wykonuje też niestandardowe analizy treści z pomocą własnej wiedzy i przydatnych narzędzi. Informacje, które wyszukuje na zlecenie rozmaitych firm muszą być rzetelnie przygotowane, sprawdzone i opracowane. Researcherzy potrzebni są w najróżniejszych branżach – medycznej, spożywczej, technologicznej czy reklamowej.

Śledząc wszystkie ciekawe propozycje można przekonać się, że powtarzanie utartego zwrotu „nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem” mija się z prawdą.  Praca dla humanistów w Krakowie bywa niezwykle rozwijająca i przynosi niemałe zarobki. Absolwenci kierunków takich jak pedagogika czy socjologia znajdą zatrudnienie w perspektywicznych branżach. Zyskają też szansę na wykorzystanie wiedzy teoretycznej i udoskonalenie swoich umiejętności.