Jak przygotować do wysyłki paczki wielkogabarytowe?

8297383992_e3861e1273_c

Można się spodziewać, że każda przesyłka wielkogabarytowa jest ciężka i należy ją odpowiednio zabezpieczyć. Ale nie zawsze tak jest. Można tu zadać popularne pytanie: „Co jest cięższe, kilogram pierza, czy też kilogram ołowiu?”. Bardzie odpowiednie byłoby to samo pytanie, zaczynające się od: „Co jest większe…?”. W powyższym przypadku, to właśnie pierze mogłoby się zaliczać do przesyłki wielkogabarytowej. Ołów mógłby „iść” nawet w kopercie bąbelkowej.

Kto wysyła takie wielkie paczki? Robią to wszyscy ci, którzy mają taką potrzebę. Chodzi o to, że firmy kurierskie są przygotowane na to, aby w razie potrzeby przewieść nawet tonę pierza, czy tonę ołowiu. Trzeba jednak taki towar dobrze zapakować i postarać się, aby przewoźnik nie miał z nim problemu w czasie transportu. Jeśli pojawiłyby się jakiekolwiek problemy, odpowie za nie nadawca, ponieważ to nie jest tak, że wysyłając paczkę (jakąkolwiek) za nic już nie odpowiadamy. Ktoś zamówił kuriera, zapakował „byle jak” tonę pierza i nic go już nie interesuje. Nadawca zawsze ponosi odpowiedzialność za zawartość przesyłki, którą zadeklarował oraz za jej odpowiednie zapakowanie.

Przesyłki wielkogabarytowe

Tego typu przesyłki zazwyczaj przewozi się na paletach. Jeśli zawartość takiej przesyłki zawiera jeden przedmiot (np. pralka automatyczna, czy lodówka), wtedy należy dokładnie sprawdzić pasy zabezpieczające tego typu sprzęt. Generalnie, każdy sprzęt – czy to elektroniczny, czy też AGD – może ulec uszkodzeniu właśnie ze względu na swój ciężar i łatwość w przemieszczaniu się. Gdyby to była w/w „tona pierza”, to raczej nic się tu nie zepsuje. I nie ma tu żadnego znaczenia, czy będą to przesyłki krajowe, czy też np. przesyłki do irlandii, lub innego kraju świata. Wszystkie je należy odpowiednio przygotować do transportu w zależności od tego, jaką mają zawartość. Przypuśćmy, że jakiś producent rozsyła raz w tygodniu dużą ilość sprzętu elektronicznego, na różne kraje Europy. Zazwyczaj tego typu produkty są wysyłane najpierw do magazynów, następnie do sklepów. Paczki są zazwyczaj wielkogabarytowe, a każdy człowiek pracujący przy pakowaniu powinien być odpowiednio przeszkolony. Taki transport jest wyjątkowo cenny i należy o niego zadbać. Ale czyż tona pierza nie jest cenna i jego nadawca nie musi przejmować się wysyłką? Może zapakować niestarannie? Raczej nie.

Zobacz również paczki Lublin

Przygotowanie do wysyłki

Przedsiębiorcy wysyłają znacznie częściej przesyłki wielkogabarytowe, niż osoby prywatne. Jednak nie jest to zasadą. Ludzie wysyłają duże paczki i zazwyczaj starają się je porządnie zapakować – choć nie zawsze to się udaje, szczególnie osobom prywatnym. Przedsiębiorca, robiąc to codziennie, wie czego i jak użyć, aby przewoźnik nie miał problemów. Nikt nie chce kłopotów z przesyłkami. Ani nadawca, ani przewoźnik. Jednak zdarzają się pomyłki, wypadki w czasie transportu, czy inne nieprzewidziane zdarzenia. W takich wypadkach „działa” zazwyczaj ubezpieczenie przesyłek, które wykupuje nadawca.