Jak otworzyć firmę z przewozem osób? Krótki poradnik

public-transport

Coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Rynek pracy jest już nasycony, więc przyszli przedsiębiorcy szukają takiej niszy, która pozwoli im założyć własną firmę i utrzymać się na rynku. Jedną z dziedzin takiej działalności jest przemysł transportowy, zajmujący się usługami przewozowymi osób. Od czego zacząć przygotowania do rozpoczęcia działalności, przyjrzyjmy się od czego zacząć.

Jak przygotować się do własnej firmy?

Zastanawiając się nad własną firmą transportową należy zastanowić się, jakimi rodzajami pojazdu będziemy się posługiwać. Ma to znaczenie nie tylko ze względu na potrzebny rodzaj prawa jazdy, ale również zapotrzebowanie na rodzaj transportu w regionie, w którym planujemy rozpoczęcie działalności. Samo rozpoczęcie działalności w dziedzinie transportu jest poprzedzone zdobyciem odpowiednich zezwoleń i licencji, które umożliwiają rozpoczęcie pracy w transporcie. W zależności od wykonywanych usług i konkretnych środków transportu przyda się również zaświadczenie o niekaralności, a także nie mogą posiadać zakazu wykonywania działalności gospodarczej w branży transportowej.

Co powinna posiadać firma transportowa?

Prężnie działająca firma powinna posiadać kilka składowych, niezbędnych do jej prawidłowej działalności. Chodzi o takie aspekty, jak siedziba, posiadanie przez co najmniej jedną z osób zarządzających przedsiębiorstwem certyfikat kompetencji zawodowych, zezwolenie na wykonanie zawodu przewoźnika drogowego dla kierowców jeżdżących samochodami powyżej 9 ton, posiadanie właściwej licencji, a także zdolność finansową, umożliwiającą prowadzenie działalności gospodarczej. Wybierając rodzaj działalności należy wiedzieć, że istnieje kilka rodzajów działalności transportowej. W jej skład wchodzą min. takie rodzaje działalności, obejmujące następującą ofertę: dalekobieżne przewozy autokarowe, wynajem autobusu wraz z kierowcą w celu organizacji wycieczki czy innej imprezy okolicznościowej, przewozy wahadłowe między lotniskiem, a stałymi punktami w mieście. W skład ostatniej kategorii wchodzą również autobusy szkolne i pracownicze.

Dopuszczalne formy działalności

Prawo dopuszcza rejestrację firmy transportowej w praktycznie każdej formie działalności gospodarczej, oprócz spółki partnerskiej. Najczęściej wybieranym wariantem jest jednoosobowa działalność gospodarcza.

Dlaczego założyć biznes transportowy?

Wydawać by się mogło, że transport w Polsce jest już dostatecznie rozwinięty. W kraju działa wiele prywatnych firm przewozowych, działających zarówno na krótkich, jak i dalekobieżnych trasach. Sama kolej również stawia na rozwój i unowocześnienie. Warto jednak poszukać takich rejonów, gdzie transport jest nadal stosunkowo słabo rozwinięty. W Polsce znajdzie się kilka takich miejsc, co można wykorzystać na rozwój własnej firmy. Szczególnie ważny dla codziennego funkcjonowania jest transport umożliwiający dojazd do większych miast leżących w pobliżu, co ułatwia znacznie codzienne funkcjonowanie niezmotoryzowanym ludziom.

Sprawdź przykładowy wynajem busów Kraków