Dzielnica żydowska – Kazimierz

k01

Kazimierz – to część Krakowa, obecnie jego dzielnica. Kazimierz powstał w XIV wieku na prawie magdeburskim i przez pięćset lat był samodzielnym miastem, położonym na południe od samego Krakowa. Jego założycielem był Kazimierz III Wielki. Obydwa miasta oddzielała odnoga Wisły. Dziś już niestety jej nie ma. Sam Kazimierz był miastem królewskim, należącym do Korony Królestwa Polskiego. Dzielnica żydowska Kazimierza położona była w jego północno wschodniej części. Przez wiele wieków kultura żydowska współistniała z kulturą chrześcijańską.

Krakowski Kazimierz to wyjątkowe miejsce. Przenikanie się obu kultur żydowskiej i chrześcijańskiej miało bezpośredni wpływ na zabudowę tego terenu. Znajdują się tu zarówno synagogi, jak i kościoły chrześcijańskie. Na Kazimierzu istnieje siedem bożnic, oraz średniowieczne kościoły św. Katarzyny i Bożego Ciała. Jest tam również wspaniały, położony tuż na Wisłą klasztor i kościół OO. Paulinów, znany jako słynna krakowska Skałka. Wśród synagog można wyróżnić wspaniałą XVI wieczną synagogę Remuh, z sąsiadującym z nią najstarszym cmentarzem żydowskim w Polsce. Jest on również jednym z najstarszych cmentarzy w Europie. W Synagodze Starej znajduje się unikalna ekspozycja muzealna, związana z obrzędowością żydowską.

Synagogi i kościoły na Kazimierzu

Synagogi:

  • Stara (XV w.)
  • Remuh (1553)
  • Wysoka (1563?)
  • Poppera (1620)
  • Kupa (1643)
  • Izaaka (1644)
  • Tempel (1862)

Kościoły:

  • Bożego Ciała
  • św. Katarzyny
  • Św. Trójcy ze szpitalem bonifratrów
  • kościół i klasztor Paulinów na Skałce

Pomnik historii

Cały Kazimierz jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ma także status pomnika historii. Jest to miejsce pełne uroku z galeriami sztuki, pubami, restauracjami i kawiarniami. Kazimierz posiada okazały rynek o wymiarach 195 x 195 metrów. Ulice – to charakterystyczna szachownica. Kiedyś otoczone murami obronnymi, dziś swoje podwoje otwiera dla wszystkich chętnych, którzy pragną poznać jego sekrety.

Zwiedzanie

Krakowski Kazimierz można zwiedzać z przewodnikiem nie tylko w j. polskim. Szeroki wachlarz językowy czyni zwiedzanie z przewodnikiem bardzo atrakcyjną wycieczkę, ponieważ bariera językowa została przełamana w tym miejscu na wiele form porozumienia. Również oprowadzanie po Krakowskim Kazimierzu zostało dostosowane do wieku i zainteresowań zwiedzających. Kazimierz to duża dzielnica, nie znaczy to jednak, że musimy cały dzień chodzić za jednym przewodnikiem. Czas trwania zawsze jest uzależniony od wyboru samej opcji zwiedzania. Można zatem dostosować wycieczkę po Kazimierzu do swoich preferencji.

W trakcie zwiedzania można iść na obiad, czy skorzystać z promocyjnych pakietów żywieniowych. Sami przewodnicy maja olbrzymia charyzmę, potrafią pięknie opowiadać o historii Kazimierza i jego tajemnic, oraz rzetelnie odpowiadać na pytania zwiedzających i to w kilku językach. Jest wiele firm, które organizują wycieczki po Kazimierzu wraz z licencjonowanym przewodnikiem. Można zapoznać się z ich ofertą w internecie i wybrać najbardziej odpowiednią dla siebie i swojej rodziny, lub znajomych.