Charakterystyka drewnianych domów

house-2977085_960_720

Drewno jest bardzo popularnym materiałem stosowanym do budowy konstrukcji użytkowych. W ostatnim czasie modne stały się domy z bali, które posiadają wysoki poziom termoizolacji, są solidne i trwałe, a ich budowa trwa stosunkowo krótko, w porównaniu z domami murowanymi.

Zalety drewnianych budynków

Podstawowym plusem domów z drewna jest już wspomniany krótki czas budowy. Całą konstrukcję można wznieść w miesiąc, a to o wiele krócej niż w przypadku budowy domów murowanych. Poza tym, w drewnianych wnętrzach panuje przyjazny mikroklimat. Budynki te są niezwykle trwałe i solidne, a dodatkowo bardzo estetyczne. Zachwycają więc, nie tylko właściwościami technicznymi, ale również walorami wizualnymi. Jedyną zasadą, którą trzeba przestrzegać posiadając dom z drewna, to odpowiednia impregnacja i zabezpieczenie materiału przed szkodnikami i warunkami atmosferycznymi, dzięki czemu, budynek będzie służył długie lata.

Dom z bali

Jednym z rodzajów drewnianych domów, który zyskał popularność w Polsce, jest dom z bali. Do tego typu budownictwa stosuje się przede wszystkim drewno sosnowe, jodłowe i świerkowe. Ta metoda stawiania budynku polega na umieszczaniu dość grubych bali jedna na drugiej i łączeniu ich ze sobą. Istnieją dwa rodzaje drewna – mokre, którego wilgotność przekracza 19% i suche (wilgotność poniżej 19%). Oba typy są wykorzystywane przy budowie domu z bali. W zależności od grubości belek, niezbędna jest dodatkowa warstwa izolacyjna. Producenci domów z bali tworzą zabudowy w różnych stylach. Zainteresowani takimi produktami mają do wyboru m.in. dom góralski, albo mazurski.

Dom szkieletowy

sztuczne skałyTen rodzaj zabudowy powstaje na drewnianym stelażu, gdzie osadza się pozostałe elementy konstrukcji. Domy szkieletowe są energooszczędne, dzięki swojej termoizolacji, przez co zyskują coraz więcej zwolenników. Wysokość posadowienia budynku zależy od warunków zewnętrznych, w przypadku domów murowanych wynosi ona około 15 cm. Atutem domów szkieletowych jest również mała grubość ścian, dzięki której zyskuje się większą przestrzeń w pomieszczeniu. Dodatkowo, taki rodzaj budynków można łatwo zmodernizować, budynek może przyjąć dowolny kształt, w zależności od wymagań klienta. Wśród stylów domów szkieletowych można wyróżnić m.in. skandynawski, kanadyjski, szwajcarski i włoski.

Z racji wielu zalet, drewno jest bardzo cenionym materiałem w budownictwie. Powstają z niego nie tylko domy całoroczne, ale również inne konstrukcje użytkowe jak domki na narzędzia, altany, wiaty i domki dla dzieci. Obiekty z drewna poza dobrymi właściwościami technicznymi, mają również niesamowite walory estetyczne. Drewniane domy świetnie komponują się z ogrodową zielenią, kwiatami i roślinami. Doskonale wyglądają na wsi i na przedmieściach miasta. Drewniane wnętrza są bardzo przytulne i klimatyczne, panuje w nich miła i rodzinna atmosfera.